3D tiskem proti COVID-19

O co jde

V duchu jednoho z bodů skautského slibu – „…duší i tělem být připraven pomáhat vlasti a bližním..“ jsem se rozhodl připojit k iniciativě 3D tiskem proti COVID-19.  Každý, kdo má 3D tiskárnu a chce nějak pomoci, má nyní velkou příležitost přiložit ruku k dílu. V tomto případě tištěním držáků na ochranné obličejové štíty.

Nebudu se rozepisovat, všechno potřebné info nalezete zde www.3dac.cz jak vy, kteří chcete tisknout, tak vy, kteří poptáváte štíty pro svou ochranu. Primárně tedy lékaři, zdravotníci, hasiči a všichni, kteří jsou takzvaně v první linii. Nejlépe pak se přidat do této facebookové skupiny .

Co jste obdrželi
čelenky

V tuto chvíli jsem popadl všechny špulky co jsem doma měl. Aktuálně asi 3kg a začal jsem tisknout. Tak jak vznikala organizace skupiny se postupně stále vylepšuje design tištěných čelenek. První modely nejsou úplně user friendly… ale je třeba si uvědomit, že toto je opravdu nouzové, ne-li jednorázové řešení. Snaříme se ladit tisky, ladit parametry tak, aby byly čelenky co nejpohodlnější. Do oběhu dám ale všechny. Pokud byste měli někdo s nějakou problém, tlačení, nefunkčnost. Tak se na mne prosím obraťte, můžeme to doladit 🙂

Plexisklové štíty

Tady je trošku problém s distribucí, a hlavně materiálem. 3D tiskárny běží v každém obýváku, ale skla jsou nedostatková. Proto většina tiskařů, vč. mě, nahrazuje tyto průhledné štíty velmi rafinovaně. Používáme plastové obálky pro tvorbu vázaných kroužkových bloků formátu A4. Třeba tyto . Opět, je to nouzovka a občas když tahám folie z balíku, je to co kus to originál. Nemůže to konkurovat profesionálním štítům, ale věřím, že pro pomocný personál, nebo pro vizuální vyšetření jsou lehké štíty z obálek více než dostačující. Rovněž finanční aspekt tohoto řešení je nabíledni 🙂  Některé sady jsou vybaveny i dvěma malými „kolíčky“ které lépe drží štít na čelence. Kdybyste zaregistrovali nadměrné uvolňování štítu, obraťte se na mne, já vám je dotisknu. Standardně je zatím nedělám. 

Gumičky

Začínají být silně nedostatkové, ale dá se použít cokoli. Od „oficiální“ knoflíkové gumy, přes obyčejnou gumu, šňůrky, případně proděravělé gumové škrtidlo. Já momentálně dodávám balíčky bez gum, protože zatím nemohu sehnat potřebné množství. Prosím improvizujte 🙂

Dezinfekce

U tištěných dílů může být problematická. Výtisk může být porézní. Doporučuje se klasický alkoholový prostředek s příměsí peroxidu vodíku. UV zářiče, a jiné. Více o dezinfekci zde. Také se uvádí, že je bezpečná doba 3-4 dny v uzavřeném obalu. Já tedy štíty dodávám v sáčcích, které mám 3 dny „uležené“ nebo upozorním, kdy jsem je balil.

Stručný obrázkový návod na sestavení a rovněž možnost jak si vyrobit nové hledí

Závěrem

Budu rád, když se se mnou podělíte o poznatky z terénu. Jak drží na hlavě, jestli tlačí, jestli sklo drží a tak podobně. Budu také rád, když se se mnou podělíte o informaci, kde štíty slouží, případně můžete připojit i fotografii a já ji zveřejním tady v článku  koppik@koppik.cz

 

Přeji všem mnoho sil a hlavu vzhůru a pokud se vám budou štíty líbit můžete přispět na transparentní účet  3D tiskem proti COVID-19,  spousta z nás tiskne na vlastní náklady a každá korunka na další materiál se promění v další štít.

 

 

 

Total Page Visits: 2228 - Today Page Visits: 1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *