Smoke Extractor – odsávač kouře

Smoke Extractor
Smoke Extractor – odsávač kouře

Odsávač kouře při pájení, neboli vznešeně po angelsku Smoke Extractor je velice praktická a užitečná věcička. Ke stavbě mě donutily okolnosti, kdy jsem měl před sebou hodně projektů, které vyžadovaly dlouhé pájení a nechtělo se mi inhalovat, byť „přírodní“ ale poněkud omamnou, vůni tavící se kalafuny. Při nějakém brouzdání po internetu jsem narazil na podobná udělátka a docela mě to zaujalo. Materiálově je to velmi nenáročné.

Koncepce

Konstrukce je velmi jednoduchá. Srdcem celého odsávače je DC 12V 120mm ventilátor doplněný aktivní uhlíkový filtr, který se prodává jako náhradní díl k těmto odsávačům. Jelikož se mi s tím ale vůbec nechtělo babrat a potřeboval jsem to mít rychle spíchnuté a k okamžitému použití, upustil jsem od důmyslných konstrukcí, které by dovolovaly vytisknout vše najednou.
Vymodeloval jsem postupně sedm komponentů a pomocí CA lepidla a aktivátoru jsem je slepil dohromady k sobě. Jen čelo a přichycení ventilátoru k tělu a podstavci je řešeno pomocí šroubků M3 a M4. Rozvodová skříňka s vypínačem a zdířkou pro 5,5mm adaptér je k základně přichycena oboustrannou páskou – prostě žádný sraní 😀

Ventilátor je na 12 voltů a při tomto napětí jej můžete mít postaven i dále od letovacího prostoru, jen je poněkud hlučnější. Na 5V je téměř neslyšný, ale výkon klesá. Možná k tomu někdy dobastlím nějaký PWM regulátor. Myslím že někde kolem 9V by mohl být jak tichý, tak účinný.

Stavba zabere opravdu jedno odpoledne a výsledek splní veškerá očekávání. Investice když nepočítám materiál pro tisk  je okolo 300 kč. Když použijete vlastní vyřazený ventilátor z PC, ušetříte asi nejznačnější část nákladů. Samotný filtr přijde na 23 kč viz níže.

 

Seznam materiálu
Total Page Visits: 9939 - Today Page Visits: 1

One Reply to “Smoke Extractor – odsávač kouře”

  1. Super, nedávno jsem odsávačku viděl ve Rohde Schvarc ve Vimperku, když jsem tam byl na soutěži. Už se mě to tiskne. Také jsem se už za ta léta pořádně nadýchal kalafuny. Děkuji za inspiraci 🙂

    Mirek

Comments are closed.