FT Racer – odpis

Krátké ohlédnutí za krátkým životem modelu FT Racer

V čase experimentování s rádiem řízenými modely jsem si chtěl vyzkoušet akrobatické letadlo s rozpětím do 1 m. Na naučení. Volba padla na free model, ke kterému je plán volně ke stažení na stránkách Flight Testu (FT). Jedná se o jednoduchou depronovou stavbu, která zabere asi tak dvě odpoledne a zvládnete ji s obyčejným gelovým lepidlem, tavnou pistolí a lepící páskou.

Ke stavbě

Byl vybaven dvěma servy pro výškovku a směrovku a po jednom na každém křídle s noname motorem a 18A reglem, to celé napájeno 3s 2200mAh Lipolkou. Ač depron neváží skoro nic, tak dohromady i s přijímačem to hodilo asi 0,5 kg. Popravdě, zdálo se mi to docela těžké, ale hlavní nedostatek – tuhost depronové konstrukce – se měla časem ukázat.

zálet

Vzal jsem to na kopec, hodil proti větru… a vznesl se parádně. Motor měl sdostatek výkonu, takže i svižně stoupal. Udělal jsem několik pomalých zatáček a přeletů nad hlavou abych ověřil, zda ovládání reaguje korektně. Nasadil jsem tedy na přistání a do mírného protisvahu jsem dosedl docela ladně.

Karambol

Druhý start z ruky probíhal stejně. Tentokráte jsem se rozhodl trochu vyzkoušet jeho možnosti. Udělal jsem pár lopingů a sudových výkrutů. Už při vybírání střemhlavého letu při loopu však bylo znát, že se letou hodně prohýbá v křídle ( u depronu se není čemu divit). Nicméně letadlo reagovalo docela slušně. Bohužel jsem se při svých manévrech dostal cca 5 m nad zem a při jednom nepovedeném manévru jsem poslal éro k zemi. V poslední chvíli se mi to podařilo srovnat, ale přistání bylo velmi tvrdé (běžný EPP model typu Beta 1400 by to zvládla bez úhony) Nicméně když jsem došel na místo dopadu, ukázalo se na plno jak málo je depronová konstrukce odolná – nijak 😀

Resumé

  • ulomená vrtule (už jsem ji ani nenašel)
  • letadlo vejpůl
  • a důležitý poznatek – cestou depronové konstrukce u letadel nad 0,5 kg rozhodně nepůjdu.

Na základní akrobatické hrátky jsem tedy zakoupil Mustanga od ŠADu (momentálně v procesu stavby).

Racera jsem rozšlapal a vyhodil do kontejneru na plasty :- ))

Total Page Visits: 566 - Today Page Visits: 1