FW 190 A-5 / 1:72 / Diorama / Eduard

Fotoreportáž ze stavby Německé stíhačky Fw 190 A-5

Jedná se o víkenovou edici, kterou jsem dostal k narozeninám od kolegů a prakticky třetí model v pořadí, do kterého jsem se ve svém „novodobém“ modelaření pustil 🙂 Rohodl jsem se jej doplnit o několik figurek ze stavebnice od Zvezdy a vytvořit tak mini diorámko. Výsledek posuďte sami. Třeba pro vás budou některé postupy inspirací.

Pár postřehů ze stavby

Námět celého diorámka a zimní kamufláže není na reálném podkladě. Tento konkrétní stroj patrně nikdy v zimním provedení nelítal. Ale chtěl jsem si vždy tuto techniku vyzkoušet a měl jsem tuto stavebnici po ruce. Nehodlal jsem řešit případné jiné dekály, které bych pořídil v ceně nové stavebnice. Na tolik mi zase na realističnosti nezáleží spíše o celkový efekt. Stejně tak chlápek s bombou na vozíku spíše jen „projíždí“ kolem, protože tento typ letounu nebyl vybaven podvěsem na bomby. Ale škoda figurky ne? 😀

Jelikož to byla má první zkušenost se stavebnicí od firmy EDUARD, byl jsem naprosto ohromen a překvapen. Ta míra propracování detailů a tak naprosto precizně padnoucí výlisky jsem ještě v ruce neměl (ve srovnání s KP, Směr, Revell atp.) K lepení jsem opět použil Mr. Cement S, který krásně zavzlíná do všech štěrbinek. Trošku jsem se „pomazlil“ s kokpitem. Ale práce šla od ruky.

Provedl jsem nejdříve podkladovou kamufláž v klasickém early Luftewafe provedení. Po Tamyiích jsem nakonec přesedlal na Ammo Mig, a vůbec si nemůžu stěžovat.

Následovalo zalakování Gunze Super Clear III a nalepení dekálů. Pro změkčení jsem použil mnohými zavrhovaný  Mr.Mark Setter NEO (mléčně bílý) Obtisky však krásně zvláčněly a do 24h nádherně kopírovaly rytí paneláže. Po následném zalakování jsem „znečistil“ všechny plochy černou olejovkou Abteilung a následně utřel papírovým ubrouskem.

Následoval experiment s odřeným bílým nátěrem, který se v reálu prováděl rovněž na standardní kamufláž pomocí smývatelné bílé barvy. Ta proto neměla velkou trvanlivost a postupně se loupala z letounu pryč. Použil jsem WORN effect od AK Interactive. Stříkací pistolí jsem nanesl dvě tenké vrstvičky na celý povrch letadla a nechal proschnout (minuty). Zamaskoval jsem spodek a celý trup a křídla jsem přestříkal bílou barvou.

Štětcem s vodou jsem začal pomalu „odírat“ bílý povrch. Výše zmíněné médium má tu vlastnost, že se spojí s barvou na povrchu a při namočení vytvoří malé puchýřky a barva se začne velmi realisticky loupat. Příště bych možná zvolil jen jednu vrstvu, protože to nakonec letělo dolů docela ve velkých kusech. Ale na poprvé spokojenost 🙂

Následovalo přeakování matným Super Clearem a dofouknutí sazí z výfuků a troška toho špinění navrch.

« z 2 »

Stavba podložky

Jelikož se mi líbí, když modely stojí na nějaké podložce, rozhodl jsem se postavit malé zimní polní letiště a navrch přidat pár figurek pozemního personálu od firmy Zvezda. Bylo to moje první setkání s figurkami 1/72 , strašná babračka 😀 nicméně výsledek je koukatelný myslím. Po základním nástřiku jsem dostínoval oblečení pomocí černé a bílé olejové barvy.

Pro základ podložky jsem použil fotorámeček za pár kaček. Samotnou stavbu jsem začal uříznutím tvrdého kartonu na rozměr rámku a nalepil na něj šikmo nařezané balsové lišty reprezentující dřevěnou podlahu stojánky polního letiště. Po zaříznutí trčících prken jsem v krajích nanesl akrylový gel od AK Interactive – Rough terrain, který jsem obarvil na hnědo (v základu je bílý) Ustřihl jsem kousek drnů z travní foliáže a celé jsem to zabahnil tekutým pgmentem od Ammo Migu – Kurks Soil Effect.

Po zaschnutí základní vrstvy, jsem nejprve nanesl opět akrylový gel Rough terrain pro základ větších kup sněhu a nechal opět proschnout. Na závěr jsem nanesl Akrylový Snow Effect od AK jak na předem nacchystaný Rough terrain, tak i na ostatní plochy, kde měla být vrstva sněhu menší. Figurky jsem přilepil Herkulesem – a voila –  diorámko je na světě 😉

Total Page Visits: 1920 - Today Page Visits: 1

Napsat komentář