Jedním z mých koníčků je astronomie, amatérská pozorování a příležitostná astrofotografie. V současnosti disponuji hlavním dalekohledem o průměru 10 palců (254 mm) na dobsonově montáži, který dává vyniknout i méně jasnějším mlhovinám, hvězdokupám a galaxiím.
Tato astrovýbava je vhodná pro pohodlné pozorování, avšak astrofotografie je, řekněme, na hranici použitelnosti. měsíc a jasné planety se dají ještě fotit v ohnisku dalekohledu připevněnou zrcadlovkou. Na nějaké Deep Sky oběkty už to bohužel absolutně není. V oboru DSO jsem dosáhl lepších výsledků obyčejným 35 mm objektivem, nebo zapůjčeným 200 mm objektivem od Sigmy. za pomoci programu Deep Sky Stacker a metodou skládaných expozic, si člověk na chvíli vystačí i s pevnou nepoháněnou montáží. Jednou bych však chtěl povýšit svou astrofoto výbavu právě na poháněnou paralaktickou montáž. (Alespoň EQ 3-2, nebo CG-4)
Sluneční soustava
seznam článků a fotogalerií zabývajících se objekty naši sluneční soustavy
- Měsíc
- Slunce a sluneční skvrny
- Saturn
- Jupiter
Objekty hlubokého vesmíru DSO
seznam článků a fotogalerií zabývajících se objekty hlubokého vesmíru (DSO – Deep Sky Objects)
Světelné znečištění
pro všechny, kterým není cizí světelné znečištění a ustupující tmavá obloha na úkor zbytečně přesvětlených měst, bilboardů, kostelů a zámků ve 3h ráno svítících pánu bohu do oken
Vesmírné kutilství
stavba astronomických udělátek
- Pantový paralaktický stolek – vlastní konstrukce a stavba
- 6″ Newtonův dalekohled 150/750 – cestovní dalekohled o průměru 150 mm